Ples v hotelu Savoy (Ball im Savoy)

O inscenaci

Sbor Státní opery
Orchestr Státní opery
Balet Opery Národního divadla pod vedením Jiřího Hejny

Opereta vypráví „crazy“ příběh plný vtipných konspirací, záměn a milostného jiskření, jehož hlavní zápletkou je podkopaná věrnost čerstvě oddaného páru. Ten se právě vrací z líbánek domů a zdá se, že jejich šťastnou budoucnost nemůže vůbec nic ohrozit. Ale právě v den jejich návratu dostane novomanžel, markýz Aristide dopis od „prefekta z Nancy“. Nad manželskou věrností se stáhnou mračna: skutečným pisatelem dopisu je totiž svůdná tanečnice Tangolita, Aristidova bývalá milenka, která se domáhá setkání na plesu v hotelu Savoy. A markýz se rozhodne na ples odejít…

Skladatel Paul Abraham dokázal pomocí pelmelu evropského jazzu, maďarského čardáše, tanga, klezmeru i klasické vídeňské operety vykouzlit absolutně bezstarostný svět, ve kterém jeden hit střídá druhý, a jako v každé správné operetě nechybí ani do nebes zpívající soprány a kouzelná milostná dueta. Dočkáte se i muzikálově či revuálně laděných kreací à la Ginger Rogers a Fred Astaire, zkrátka absolutní relax!

Děj operety Ples v hotelu Savoy 
První dějství
V elegantní vile manželů Faublasových v Nice očekává jejich návrat mnoho hostů. Mezi pozdravnými telegramy nalezne Aristide také zprávu od tanečnice Tangolity, své bývalé milenky. Při jejich rozchodu Tangolita stanovila podmínku, že s ní Aristide kdykoli na její požádání povečeří, a nyní chce, aby slib splnil – na plese v hotelu Savoy. V první večer, který mají manželé strávit ve svém domově na Riviéře! To je pro Aristida velmi nepříjemná situace. O pomoc požádá svého přítele, tureckého atašé Mustafu Beje, který má jako několikrát rozvedený manžel bohaté zkušenosti. A Mustafa poradit umí: Aristide řekne Madeleine, že musí jít na ples v hotelu Savoy, aby se tam setkal se svým „přítelem“, proslulým jazzovým skladatelem José Pasodoblem. Ani Aristide, ani Mustafa ovšem netuší, že Pasodoble je ve skutečnosti Američanka Daisy Parker, Madeleinina sestřenice, která se pod mužským pseudonymem stala slavnou skladatelkou. Přijela do Nice a na plese hodlá své pravé jméno veřejně odhalit. Madeleine by ráda byla přítomna Daisynu triumfu, ale nechce se vzdát prvního společného večera s Aristidem doma. Tím více ji raní, když jí Aristide oznámí, že musí odejít, protože se v Savoyi má setkat s „přítelem“ Pasodoblem. Madeleine pochopitelně na sobě nedá nic znát, ale připraví pomstu. Půjde do Savoye také, na oko si tam zaflirtuje, a tak Aristida potrestá. 

Druhé dějství
Madeleine se ve svůdné róbě objeví inkognito v tanečním sále hotelu Savoy. Aristide ani Mustafa ji nepoznají. Aristide se jí dvoří a musí vyslechnout leccos, co by si měl vzít k srdci, kdyby tušil, kdo neznámá kráska je. Mladý právník Célestin hledá velké dobrodružství. Právě jeho si Madeleine vyhlédne jako nic netušícího spoluhráče své msty. Mustafa se mezitím sblíží s Daisy. Tangolita pro Aristida už neznamená nebezpečí, skutečně jí jde pouze o slíbenou večeři. Madeleine získá s pomocí zkušeného číšníka Pomerola separé sousedící s tím, v němž se na večeři usadil Aristide s Tangolitou. Obě separé jsou telefonicky propojena, takže Aristide může Madeleine zatelefonovat „domů“. Ples je zahájen, jako vrcholné číslo vystoupí se svou skladbou José Pasodoble alias Daisy Parker. Prostřednictvím rozhlasového přenosu oznámí svému otci v Americe, že bohatému americkému ženichovi, kterého jí otec vnucoval, dává definitivně košem a zasnubuje se s Mustafou. To však ještě není největší senzace. Ta přijde, když Madeleine prohlásí přede všemi hosty, že právě podvedla svého manžela.

Třetí dějství
Následující ráno ve vile Faublasových. Aristide si nepřeje nic víc než aby to, co Madeleine na plese prohlásila, nebyla pravda. Avšak Madeleine na svém tvrzení trvá. Nezbývá nic jiného než přivolat právníka, aby připravil rozvodový proces. V zastoupení Aristidova advokáta se objeví Célestin. Madeleine Aristidovi prozradí, že právě on byl jejím společníkem na plese. Mustafa pak před Célestinem předstírá, že se s Aristidem vsadil, zda ona žena, s níž Célestin strávil večer, je pravá dáma, nebo si na ni jen hrála. Célestin sice potvrdí, že jeho plesová partnerka byla pravá dáma, ale svým popisem detailů její krásy jen vystupňuje všeobecné napětí. Když Daisy na Madeleine, která „výslechu“ Célestina nebyla přítomna, zaútočí sdělením, co všechno mladý advokát přiznal, vypadne Madeleine z role. Žádná nevěra se (ani na jedné straně) nekonala a všichni slaví šťastné usmíření.

Inscenaci uvádíme v rámci cyklu Musica non grata. Projekt Musica non grata oživuje umělecký odkaz skladatelek a skladatelů důležitých pro hudební život meziválečného Československa, kteří byli pronásledováni nacionálním socialismem či jiným způsobem perzekvováni z důvodů náboženských, rasových, politických nebo genderových. Mezinárodní hudební a kulturní projekt České republiky a Německa, iniciovaný a organizovaný Národním divadlem a finančně podporovaný Velvyslanectvím Spolkové republiky Německo. Více na webu ND a stánce projektu

UPOZORNĚNÍ: Zpěváci budou na představení vybaveni porty.
Vhodné pro publikum od 12 let.

10 května @ 19:00
19:00 — 22:00 (3h)

Státní opera Praha

Paul Abraham

Vstupenky

Líbí se Vám to? Sdílejte!